В това отношение предимство имат по-големите градове, но все пак навсякъде можете да откриете онези непознати за вас детски площадки, на които децата да се забавляват, а вие като родители да се свържете с тях, водейки ги на ново и вълнуващо за тях място. Веселата площадка-автомобил, пресъздаденият в игрово пространство миниатюрен град с всичките му хлебарници, пожарни станции и магазини или площадката, на която гордо ви посреща рицарският замък на крал Артур, ще внесат разнообразие в детското ежедневие, ще задвижат въображението на детето и естествено ще му осигурят много емоционални и забавни моменти.
КАКВО Е ВАЖНО ДА ЗНАЕТЕ?
- Изграждането на здрава емоционална връзка с детето не изисква да сте с детето 24 часа в денонощието с детето. Изисква да знае, че Вие сте там за него (т.е. че ще го вземете от детска градина или ще се приберете вкъщи, където то е с баба или с детегледачката, т.е. Вашето поведение да е предсказуемо) и че в определен период (през уикенда или вечер след времето в детската градина или с баба/детегледачката) ще му се посветите изцяло.
- Целта на предложените активности не е да развива познавателните способности на детето (макар че това неминуемо ще се случи, така или иначе), а именно да ви свърже.
- Всички знаем, че първите 7 години са важни, но не само заради възпитанието, а и именно поради това, че през тях се установява емоционалната връзка с детето – онази стабилна основа, на която то ще стъпва във всички критични периоди в неговото израстване.
- Дейностите по изграждането на емоционална връзка с детето не са клоунада, не са демонстрация на материални възможности, не са свръхзадоволяване на детските капризи, не са и удовлетворяване на родителското Его, а са целенасочено и обмислено поведение в полза на детето.
- Важен е съвместният процес, а не резултатът от него.
- Не забравяйте важните думички в изграждането на емоционална връзка с детето са- заедно и споделено, подкрепа и насърчение.
- Опитали сме да предложим достъпни за всеки родител дейности или да предложим по-икономични техни варианти.
Автор в рубриката – Силвия Давидова-Иванова, психолог